Lucia Martonová a Jana Tabačková z Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby a Marika Géciová z Reformovanej misie a diakonie sa spoznali na hraniciach Slovenska s Ukrajinou, pri pomoci utečencom. V pomoci sa rozhodli pokračovať a v rámci projektu “Si v mojom srdci” realizovali na Zemplínskej Šírave ďalšiu aktivitu – detský terapeutický tábor pre 16 detí z Ukrajiny vo veku od 8 do 14 rokov. V úvodný deň si pre deti pripravili zoznamovacie hry.

Počas druhého dňa sa spoločne vybrali na krátky výlet do Michaloviec, kde navštívili hvezdáreň,, policajné koníky im predviedli ukážky ich práce a takisto si prevzali humanitárnu pomoc, ktorú pripravili žiaci Obchodnej akadémie. Popoludní si už opäť na hoteli naplno užívali spoločný čas a bazén. Tiež medzi nich prišla pani Máša Rudincová, ktorá ukázala deťom techniku plstenia a s jej pomocou vytvárali rôzne farebné obrázky. Vo večernej téme sme sa zamýšľali nad biblickým príbehom o uzdravení ochrnutého.

“Neboj sa len ver.“ Tento veršík z príbehu o búrke na mori sa snažili vštepiť deťom z Ukrajiny do sŕdc vedúci počas tretieho táborového dňa. Veršíku sa rozhodli dôverovať a hoci na východnom Slovensku mali hmlu, nebáli sa, verili a vybrali sa na výlet do Tatier, kde im počasie prialo a privítalo ich slniečko. Vyšli na Hrebienok, pozreli si vodopády Studeného potoka a navštívili Tricklandiu.

A ako vyzerali ďalšie táborové dni? Vo štvrtok zostali v okolí wellness hotela Chemes, kde v rámci programu mali spoznali policajných kynológov, vyskúšali si štvorkolky od pohraničnej polície, prešlo sa k Zemplínskej Šírave a vyrábali aj anjelikov a vianočné ozdoby z keramiky s pani Rudincovou. Vo večernom programe si rozprávali príbeh o uzdravení pri jazere v Bethezde a o tom, že aj keby ich všetci opustili a zabudli na nich, Pán Ježiš je vždy s nimi, nikdy ich neopustí!

V piatkovom večernom programe pokračovali príbehom o Zacheovi. Týmto príbehom chceli deťom povedať, že hoci sme každý iný, každý máme svoj vlastný smútok, svoje chyby a Pán Ježiš nás prijíma takých akí sme, lebo nás miluje! V piatok v rámci pripraveného programu navštívili mesto Košice kde zavítali medzi policajtov a hasičov, prešli si centrum mesta, navštívili Dóm sv. Alžbety a preskúmali aj Technické múzeum.Posledný táborový deň s deťmi z Ukrajiny dokázal, že aj východ Slovenska má čo ponúknuť a čím zaujať. Najprv navštívili Morské oko – najväčšie jazero Vihorlatských vrchov, odtiaľ sa presunuli na malú rodinnú farmu, kde mali možnosť zblízka vidieť a zároveň aj kŕmiť danielov škvrnitých. Tento priamy kontakt s prírodou bol pre deti veľkým zážitkom. Poobede nasledovalo už typické kúpanie sa v hotelovom bazéne, ktoré si deti veľmi žiadali a maximálne si ho aj užívali. Večerný program bol jedna veľká rozlúčková párty s celým táborom. Deťom odovzdali ceny vo forme šatstva, dostali tričká s logom “Si v mojom srdci”, magnetku so spoločnou fotkou a pochutnali si aj na skvelej torte.

Všetky spoločné zážitky zobrazujú aj fotky, z ktorých je možno vidieť, ako sa z malých bojazlivých detí s veľkým smútkom a bolesťou v očiach, stávajú opäť  DETI! Deti, ktorým chceli organizátori aspoň na chvíľu vrátiť do života radosť a detstvo.

V nedeľu predpoludním sa vybrali na neďaleký Viniansky hrad, kde je zriadená aj kaplnka. Tam spolu s deťmi poďakovali za celý týždeň a zhrnuli všetko, čo prežili, ale aj to, čo sa naučili.
Policajná duchovná Janka Tabačková ich takýmito slovami, modlitbou a požehnaním vyslala na cestu domov: “Prišli sme sem na toto miesto, aby sme poďakovali za celý týždeň, že sme ho mohli spolu stráviť, že sme ho v zdraví mohli prežiť a vy viete, že nie je ľahké prežiť. Počas spoločného týždňa sme sa rozprávali o tom, čo pre nás Pán Boh robí. Celý týždeň sme otvárali náruč, hovorili sme zostaňte s nami, nebojte sa, lebo tu ste v bezpečí. Hovoril sme, že Pán Boh sa o nás stará, tak ako on rozmnožil ryby a chleby, Boh sa bude starať aj o vás, aby ste mali všetko čo potrebujete. Verte Mu, lebo On sa o vás stará. Pán Boh nám do života dáva ľudí, ktorí sa o nás budú starať, budú nás ochraňovať, otvoria nám strechu, aby nás spustili k Ježišovi. Máte priateľov v Ukrajine, ale aj tu na Slovenku. Je dobré, že sa poznáme, my sme vaši priatelia a urobíme pre vás všetko, čo budete potrebovať. Keď sme púšťali balóny k nebu, napísali sme na nich svoje meno a aj mená tých, na ktorých nám záleží. Mohli sme pustiť balóny s našimi menami, lebo Pán sa obetoval za nás, on počuje a rozumie nášmu vyznaniu, my sme v jeho srdci. On zomrel za nás, položil život za každého jedného z nás. A to neurobil nikto iný na svete. Domov vás chceme vyprevadiť aj s Božím slovom z Izaiáša 41: “Neboj sa, veď som s tebou. Posilním Ťa a určite ti pomôžem, veď ťa podopieram spravodlivou pravicou. Zahanbia sa a na posmechu vyjdú, zahynú tí, čo majú s tebou spor. Ja som tvoj Boh, ktorý ťa drží za pravicu a hovorí ti, neboj sa ja ti pomáham!”

Po požehnaní a zaspievaní piesní sa vrátili do hotela. Potom už nabalení, s mnohými darmi, vydali sa na spiatočnú cestu domov. Síce k svojim rodinám, ale do krajiny, kde stále vládne vojna, chaos a nepokoj. Všetci veria, že nevideli poslednýkrát, že sa budú môcť naďalej stretávať.

Tábor finančne podporila Evangelical Lutheran Church in America ELCA (skrz ECAV), Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, Človek v ohrození a iní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *