Spoznali sme sa na hraničnom prechode vo Vyšnom Nemeckom (medzi Slovenskom s Ukrajinou) pri pomoci utečencom pred vojnou a spojila nás túžba naďalej pomáhať. Jana Tabačková a Lucia Martonová z Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR a Marika Géciová z Reformovanej misie a diakonie pokračujeme vo svojej činnosti a v rámci projektu “Si v mojom srdci”, ktorý sme rozbehli už na hranici, realizovali sme na Zemplínskej Šíravev termíne od 7. do 13. novembra 2022 vo Wellness hoteli Chemes ďalšiu aktivitu – detský terapeutický tábor pre 16 detívo veku od 8 do 14 rokov z vojnou zasiahnutých oblastí na Ukrajine. Išlo o deti policajtov, ktorým vojna vzala mnoho, najmä tých najbližších, otcov. Ich príbehy sa nepočúvali ľahko, každé dieťa si nesie svoj vlastný bôľ, neviditeľné jazvy na duši, ktoré sme sa snažili zmierniť našim spoločne stráveným časom a naplánovanými aktivitami. 

Čo sme si vlastne pre deti v rámci programu spoločných aktivít pripravili? V úvodný deň bol čas na oddych a relax v bazéne po dlhej ceste na Slovensko. Nasledovalizoznamovacie hry, aby sa deti naučili navzájom mená a lepšie sa spoznali, kedže všetci boli z rôznych oblastí a pred tým sa nikdy nevideli. Počas druhého dňa sme sa vybrali na krátky výlet do Michaloviec, kde sme navštívili hvezdáreň, policajné koníky nám predviedli ukážky ich práce a takisto si detiprevzali humanitárnu pomoc, ktorú pripravili žiaci Obchodnej akadémie. Popoludní sme si už opäť na hoteli naplno užívali spoločný čas a bazén. Na spoločné tvorivé dielne medzi deti prišla pani Máša Rudincová, umelkyňa, tvorivá duša, ktorá maľuje na hodváb, pracuje s keramikou a sklom a mnohým iným. Deťom ukázala techniku plstenia a s jej pomocou vytvárali rôzne farebné obrázky, ktoré si budú môcť prišiť na oblečenie. Ďaší deň sa konal výlet do Vysokých Tatier. Podmienky nám priali a tak sme za krásneho slnečného počasia mohli výjsť na Hrebienok, prešli a prezreli sme si vodopády Studeného potoka, v Starom Smokovci sme navštívili Tricklandiu, galériu optických ilúzií s motívmi rozprávok a zámkov vrátane zrkadlového bludiska. Nasledujúci deň sme zostali v okolí wellness hotela Chemes, kde sme v rámci pripraveného programu spoznali prácupolicajných kynológov, vyskúšali si štvorkolky od pohraničnej polície, prešli sa pešo k Zemplínskej Šírave a vyrábali sianjelikov a vianočné ozdoby z keramiky opäť s pani Rudincovou. Aby sme deťom ukázali niečo z nášho krásneho Slovenska navštívili sme mesto Košice, zavítali sme medzi policajtov a hasičov, prešli si centrum mesta, navštívili Dóm sv. Alžbety a preskúmali aj Technické múzeum. Posledný celý táborový deň s deťmi z Ukrajiny dokázal, že aj krajný východ Slovenska má čo ponúknuť a čím zaujať. Najprv smenavštívili Morské oko – najväčšie jazero Vihorlatských vrchov, odkiaľ sme sa presunuli na malú rodinnú farmu, kde sme mali možnosť zblízka vidieť a zároveň aj kŕmiť danielov škvrnitých. Tento priamy kontakt s prírodou bol pre deti veľkým zážitkom. Poobede nasledovalo už typické kúpanie sa v hotelovom bazéne, ktoré si deti veľmi žiadali a maximálne si ho aj užívali. Večerný spoločný program bol jedna veľká rozlúčková párty s celým táborom. Deťom sme odovzdali ceny vo forme šatstva, dostali tričká s logom “Si v mojom srdci”, magnetku so spoločnou fotkou a pochutnali si aj na skvelej torte. V deň ich odchodu sme sa ešte predopoludnímvybrali na neďaleký Viniansky hrad, v ktorého priestoroch je zriadená kaplnka. Na tak krásnom mieste sme ďakovali za celý týždeň, za všetko čo sme spoločne videli, zažili a aj čo sme sa naučili. 

Okrem aktivít po okolí sme deťom chceli aj rozprávať o Pánu Bohu. Preto sme spoločné večery trávili pri biblických príbehoch a rozhovoroch, ktoré nám každý večer rozprávali naši hostia, reformovaní a evanjelickí duchovní: Jákób Széles, Jaroslav Géci, Pavol Kačkoš, Anna Debnárová a Marek Kačkoš. Ďakujeme, že priniesli slová lásky a nádeje, ktorých zdrojom je Pán Ježiš Kristus. Postupne sme prešli príbehy ako:

nasýtenie zástupu z príbehu o rozmnožení päť chlebov a dvoch rybičiek, kde sme chceli poukázať na Božiu starostlivosť, on vidí čo potrebujeme a nenechá nás v núdzi;
ďalší príbeh bol o uzdravení ochrnutého, o tom, ako nám Pán Ježiš dáva priateľov, ktorí sa o nás starajú, spustia nás cez strechu ak my nevládzeme alebo nemôžeme, ktorým na nás záleží, lebo sme v ich srdci;
„Neboj sa len ver.“ Tento veršík z príbehu o búrke na mori sme sa snažili vštepiť deťom z Ukrajiny do sŕdc počas ďalšieho večera. Neistota, ktorú v životoch prežívame(neistotu sme mali aj v ten deň z obáv pred nepriazňou počasia v Tatrách) Pán Ježiš vidí, on nespí, koná. Koná pre našu záchranu, stará sa o nás lebo nás miluje a chce aby nám bolo dobre;
príbeh o uzdravení pri jazere v Bethezde a o tom, že aj keby nás všetci opustili a zabudli na nás Pán Ježiš je s nami vždy, nikdy nás neopustí!;
posledný bol príbeh o Zacheovi. Ním sme chceli deťom povedať, že hoci sme každý iný, každý máme svoj vlastný smútok, svoje chyby, Pán Ježiš nás prijíma takých akí sme, lebo nás miluje!

Policajná duchovná Janka Tabačková ich pred cestou domovvysielala týmito slovami, v ktorých zhrnula úplynulý týždeň: “Prišli sme sem na toto miesto, aby sme poďakovali za celý týždeň, že sme ho mohli spolu stráviť, že sme ho v zdraví mohli prežiť a vy viete, ako nie je ľahké prežiť. Počas spoločného týždňa sme sa rozprávali o tom, čo pre nás Pán Boh robí. Celý týždeň sme otvárali náruč, hovorili sme zostaňte s nami, nebojte sa, lebo tu ste v bezpečí. Hovoril sme, že Pán Boh sa o nás stará, tak ako on rozmnožil ryby a chleby, Boh sa bude starať aj o vás, aby ste mali všetko čo potrebujete. Verte Mu, lebo On sa o vás stará. Pán Boh nám do života dáva ľudí, ktorí sa o nás budú starať, budú nás ochraňovať, otvoria nám strechu, aby nás spustili k Ježišovi. Máte priateľov v Ukrajine, ale aj tu na Slovenku. Je dobré, že sa poznáme, my sme vaši priatelia a urobíme pre vás všetko, čo budete potrebovať. Keď sme púšťali balóny k nebu, napísali sme na nich svoje meno a aj mená tých, na ktorých nám záleží. Mohli sme pustiť balóny s našimi menami, lebo Pán sa obetoval za nás, on počuje a rozumie nášmu vyznaniu, my sme v jeho srdci. On zomrel za nás, položil život za každého jedného z nás. A to neurobil nikto iný na svete. Domov vás chceme vyprevadiť aj s Božím slovom z Izaiáša 41: “Neboj sa, veď som s tebou. Posilním Ťa a určite ti pomôžem, veď ťa podopieram spravodlivou pravicou. Zahanbia sa a na posmechu vyjdú, zahynú tí, čo majú s tebou spor. Ja som tvoj Boh, ktorý ťa drží za pravicu a hovorí ti, neboj sa ja ti pomáham!”

Každé dieťa dostalo aj individuálne požehnanie a spoločne sme zaspievali piesne, ktoré sme sa cez týždeň naučili. Nabalení a s mnohými darmi, nie len hmotnými a veríme že aj duchovnými vyprevadili sme ich na cestu domov, naspäť na Ukrajinu. Síce k svojim rodinám, ale do krajiny, kde stále vládne vojna, chaos a nepokoj. Všetci veríme, že sme sa nevideli poslednýkrát, ale že sa budeme môcť stretávať aj naďalej.


Spoločné zážitky máme zachytné na množstve fotografií, z ktorých je možno vidieť, ako sa z malých bojazlivých detí s veľkým smútkom a bolesťou v očiach, stávajú opäť DETI! Deti, ktorým sme my, organizátori, chceli aspoň na chvíľu vrátiť do života smiech, radosť a detstvo.

Všetko toto sa mohlo udiať aj s finančnou podporouEvanjelickej luteránskej cirkvi v Amerike (Evangelical Lutheran Church in America ELCA skrz Evanjelickú cirkev a.v. na Slovensku), Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a Reformovanej diakonii a misii, organizácieČlovek v ohrození a iné.

Ďakujeme za pomoc a podporu všetkým, ktorí sa podieľali rôznymi spôsobmi na realizácii tohto projektu. Veľká vďaka patrí aj našim priateľom, Kike, Táničke, Hanke, Danielovi a Maurovi, ktorí pomáhali ako animátori a tlmočníci.

Tento projekt nesie názov „Si v mojom srdci“ a tieto deti v našich srdciach rozhodnú sú! (a ostanú!)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *